Pozvánka na přednášku v Zoo Ostrava

27.11.2013 20:08

Zveme všechny zájemce do ostravské zoologické zahrady na letošní poslední přednášku z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie. Uskuteční se tradičně první středu v měsíci, tedy 4. prosince, a nese název Modrý trojúhelník – ochranná známka doupných stromů.

Proč je třeba doupné stromy chránit? Tyto stromy jsou v lese důležité, neboť poskytují svými dutinami mnoha živočichům domov, taktéž ptákům, kteří v nich hnízdí. Těm říkáme dutinoví hnízdiči. Dutiny mohou vzniknout samovolně, nebo je vytesají ptáci – šplhavci. Většina dutinových hnízdičů si sama dutinu vytesat neumí, jsou tak odkázáni na dutiny přirozené nebo na ty vytvořené málo početnými šplhavci. Takže o každou volnou dutinu je v lese velký zájem. Proto je důležité takovéto stromy v lese chránit.

Při běžném hospodaření v lesích se však kácí staré mohutné stromy, odstraňují různě poškozené stromy, a to znamená také ty s dutinami a polodutinami. Díky vstřícnému přístupu Lesů ČR a finanční podpoře Nadace OKD se mohl rozběhnout projekt na ochranu doupných stromů také ve Slezsku – v okrese Karviná. Jeho výsledky bude v zoo prezentovat Jana Kristianová ze Slezské ornitologické společnosti. Začátek přednášky je v 16 hodin ve výukovém centru zoo. Vstup na přednášku je zdarma.