Zoo Ostrava hostí setkání paroháčů

02.04.2014 18:05

Ve dnech 3. až 4. dubna proběhne v Zoo Ostrava jednání skupiny specialistů pro chov vzácných druhů jelenů (Skupina odborníků na jeleny; Taxon Advisory Group) v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Tohoto setkání se zúčastní 12 předních odborníků z několika evropských zemí (Švédsko, Německo, Polsko, ČR) a z Izraele. Z tohoto jednání by měly vyplynout doporučení k dalšímu chovu a ochraně jelenovitých v zoologických zahradách celé Evropy.

Zoo Ostrava byla požádána, aby hostila takovéto setkání poprvé ve své více než 60leté historii. Byla zvolena zahraničními experty jako ideální místo pro takovéto setkání, a to hned z několika důvodů. Je to jednak ocenění chovatelské práce naší zoo včetně zaměření na vybrané skupiny vzácných zvířat (jako jsou některé vzácné druhy jelenů), jednak i ocenění odborných kvalit našich zaměstnanců. V současné době řídí Zoo Ostrava např. dva evropské záchovné programy jelenů – jde o siku vietnamského a wapiti sibiřského. Pořádání tohoto setkání v Ostravě tedy představuje velmi prestižní záležitost.

Zoo Ostrava chová v současné době šest druhů jelenovitých a v květnu přibude druh sedmý, čímž zde vznikne nejpestřejší veřejnosti přístupná skladba parohatých savců v ČR. Návštěvníci Zoo Ostrava mohou obdivovat především řadu vzácných paroháčů. Mezi jinými jsou to v přírodě vyhubený jelen milu a sika vietnamský, téměř vyhubený daněk mezopotámský, jehož celosvětová populace nedosahuje ani tisícovky jedinců, a vzácný a v přírodě ubývající jihoasijský jelínek vepří.

Zoo Ostrava jako jedna ze tří zoo v Evropě dále chová stádo na našem kontinentu kdysi běžně chovaného wapiti sibiřského. Od loňského roku obnovila i chov axise indického - v přírodě zatím běžného, avšak krásného jelena, kterého dnes nechová žádná jiná zoo v ČR. V květnu by pak ostravskou zahradu mělo obohatit stádo vzácného indického jelena barasingy, který byl v českých zoo chován naposledy v polovině devadesátých let.